בס"ד

יסודות החינוך

כְּחִצִּ֥ים בְּיַד־גִּבּ֑וֹר
 כֵּ֗֝ן בְּנֵ֣י הַנְּעוּרִֽים׃

שיתוף:

פרשת השבוע:

פסח ✡️

יציאת שבת:

כניסת שבת:

פרשת השבוע:

פסח ✡️

כניסת שבת:

יציאת שבת:

הכי מרתק: 2

הכי מחזק: 3

הכי יצירתי: 1

הכי מרגש: 1

יסודות החינוך
מהם היסודות שעליהם בונים את החינוך? דוד המלך אמר בתהילים: "כְּחִצִּים בְּיַד גִּבּוֹר כֵּן בְּנֵי הַנְּעוּרִים.". ובכך המשיל את חינוך הילדים ליריית חץ. ביריית חץ ישנם שלושה שלבים:
א. מתיחת מיתר.
ב. כיוון.
ג. שחרור.

לפני שנתייחס לשלבים אחד לאחד, נתבונן בתחילת הפסוק: "כְּחִצִּים בְּיַד גִּבּוֹר הדגשנו את המילה 'ביד' כדי לומר שכל זמן שהחץ ביד של היורה, יש עליו שליטה. מהרגע שהחץ נורה, אין עליו שליטה. אפשר לצעוק לו לך ימינה, לך שמאלה, עצור! ספק שמע ספק לא שמע. ואם שמע מי אמר שהוא יבצע? עלינו לדעת שכל זמן שהילד נמצא בגילאים שיש לנו שליטה עליו, אפשר לכוון אותו למטרה. הגילאים שעליהם ניתן לומר שהילד עדיין בשליטה הם מגיל שנה עד גיל 12-11 מקסימום. מכאן ואילך מתחיל גיל ההתבגרות. נתעמק במילה "ביד" בדורנו נכנסו וחדרו אלינו השקפות של מתירנות, חופש, שחרור, ופתיחות בצורה מוגזמת. מתנוססות מודעות 'תנו לחיות לחיות 'העולם שייך לצעירים', וכדומה.
צריך לדעת שכמו שישנם חיידקים פיזיים שניתן לראותם במיקרוסקופ, ישנם חיידקים מטאפיזיים שלא ניתן לראותם. מהם החיידקים המטאפיזיים? רחוב, אווירה, חברה, סלנג. אלמנטים אלה משפיעים עלינו מבלי שנרגיש. אווירת החופש הזאת חדרה גם לביתנו. לדוגמא: כשהאבא העיר לבנו, מיד קמה האמא ואמרה: תן לו חופש, הוא עוד ילד, תעזוב אותו… אמא הענישה את בתה ומיד קם האבא ואמר לה: תני לה להחליט לבד, תעזבי אותה היא עוד קטנה… מקרים כאלו ודומים להם קורים לאלפים בתוך הבתים שלנו. קוראים יקרים, תמיד יהיה ביננו לבין הילדים מרחק של 20 שנה מינימום, ועדיין נקרא להם ילדים. צריכים לדעת, כשאבא או אמא אומרים – "הוא עוד ילד" אז באותו רגע כתוב להם על המצח: אין לי תאריך להתחלת החינוך. מבחינה פסיכולוגית, במשפט זה ההורים דוחים את התחלת החינוך ומעדיפים לא להתמודד עם הילד. וכאשר הם מתעוררים, זה כבר מאוחר. )ילדנו, הרב אבנר קוואס(

דירוג

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

יכול לעניין אותך