בס"ד

המפגש הגדול

"ע"י קיום תורה ומצוות בעולם הזה - מכינים אנו את חלקנו לעולם הבא"
"האדם עושה בלשונו יותר ממה שעושה בחרבו" (החפץ חיים)

שיתוף:

פרשת השבוע:

פסח ✡️

יציאת שבת:

כניסת שבת:

פרשת השבוע:

פסח ✡️

כניסת שבת:

יציאת שבת:

הכי מרתק: 0

הכי מחזק: 2

הכי יצירתי: 0

הכי מרגש: 1

"הצילני נא מיד אחי מיד עשו, כי ירא אנוכי אותו פן יבא והכני אם על בנים" (בראשית ל"ב, י"ב).

אחרי 22 שנה שהיה יעקב בבית לבן ונשא את נשותיו והוליד את השבטים, הגיע הזמן לחזור לארץ ישראל. אבל בארץ ישראל מחכה לו אחיו הגדול עשו, שלא שכח שיעקב לקח את בכורתו ואת ברכותיו לפני שברח ללבן.

המפגש הזה מאד מסוכן ואי אפשר לדעת מה יהיה בסופו. לכן יעקב אבינו מתכונן בשלושה דרכים: לדורון, לתפילה, ולמלחמה.

נתבונן בתפילת יעקב שביקש מהקב"ה שיצילהו: "הצילני נא מיד אחי מיד עשו". מפני מה יעקב אבינו כופל את דבריו "מיד אחי מיד עשו"? הרי כולם יודעים שיש לו רק אח אחד.

אלא ביקש יעקב מהקב"ה שיצילהו בין אם עשו מתנהג כאחיו ומראה אחווה וסימפטיה, ובין אם הוא מתנהג כעשו הרשע שבא למלחמה עם צבא וכלי נשק.

קוראים יקרים, מתי עשו יותר מסוכן – כאשר הוא מופיע "כאחי" או מופיע "כעשו"? כמובן ש"אחי" יותר מסוכן, שהרי אם הוא מופיע כעשו אפשר לראות את האויב, להכיר אותו, לדעת באיזה כלי נשק הוא משתמש ולהפעיל טקטיקות ואסטרטגיות. שהרי רואים מולנו את האויב.

אבל אם הוא מופיע כאחי אי אפשר לדעת מתי תהיה ההתקפה וקשה מאד להתגונן מפניו. לכן הקדים יעקב "אחי" ל"עשו" כי שם המלחמה קשה יותר.

ובאמת, כאשר נפגשו יעקב ועשו התגלה עשו כמו אחיו, שנאמר: "וירץ עשו לקראתו ויחבקהו ויפול על צואריו וישקהו…" (בראשית ל"ג, ד').

בתורה מעל המילה "וישקהו" יש נקודות. מפני מה? אמרו חז"ל "אל תקרא וישקהו אלא וישכהו" – עשו ניסה לנשוך את יעקב (בראשית רבה עה, ז').

ועל זה אמר שלמה המלך, החכם מכל האדם, "נאמנים פצעי אוהב, ונעתרות נשיקות שונא" (משלי כז, ו') – כלומר, כשהאוהב שלך פוצע אותך ומוכיח אותך זה הרבה יותר טוב מאשר השונא מנשק אותך.

כשהאויב מנשק אותך אי אפשר להגן על עצמך, והסכנה שתתחבר איתו גדולה! ובאותו זמן תהפוך להיות חלק ממנו – שזו "הנשיכה" הגדולה ביותר.

מציאות זו מוכחת לדורות. כשעם ישראל התחבר לגויים והפך להיות חלק מהם, הוא פשוט נעלם!

ההתבוללות נוגסת בעם ישראל יותר מהלחמות הקשות בהיסטוריה, שהרי במשך הדורות עשרות מיליונים התבוללו כאשר הגוי – עשו – התנהג "כאחי". אז הוא כבר לא צריך להפעיל שום כוח ואפילו לא לירות ירייה אחת, וכבר אנחנו נופלים לרגליו ונעלמים.

מפני מה עם ישראל לא גדל בכמות ב-70 השנה האחרונות? בגלל האחוזים הגבוהים של התבוללות, וזה כתוצאה מכך שעשו מתנהג איתנו כמו אח.

דירוג

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

יכול לעניין אותך